415089190299574
top of page

Acerca de

מה הנשמה יודעת?

אילת דה פיצ'וטו

 שדה הטיפול מבינים היום את חשיבות אינטליגנציית נשמה: שילוב הנשמה בעבודת הטיפולב

 עזרת חיבור לנשמה, ניתן להגיע

למאגר ידע אין סופי, שמחזיק את רוב התשובות לשאלות הלא פתורות שלנו. כדאי שתקראו
Girl Relaxing

"נשמה היא ליבת הקיום הנצחית של כל דבר, כולל בני אדם." פרופ' עפרה מייזלס

ישבתי בגב זקוף ובעיניים עצומות, אבל בפנים התחוללו בתוכי ללא שליטה תחושות של אי נוחות ומחשבות מזמנים אחרים.

אחרי חודשים רבים של תרגול עם קבוצת מדיטציה באשרם בהודו, עדיין לא הבנתי איך הם מצליחים לשבת בשקט וללא תנועה ואני לא מפסיקה לזוז.

משהו בי אמר לי המשיכי, תנסי.

העקביות השתלמה. בוקר אחד במדיטציה ראיתי סמל: שני לבבות מחוברים באינסוף עם המלים "Soul Connection" - חיבור לנשמה.

הוא עורר בי חמימות של מכר ותיק ואהוב: הלבבות, המלה נשמה, אך נדרשו עוד 12 שנים של התפתחות אישית והתמחות מקצועית בטיפול גוף-נפש כדי שהחיבור לנשמה יופיע שוב בחיי ואני אפענח את  המשמעות שלו.

 

זמן משבר הוא זמן מחבר

לפני כ- שש שנים הגעתי, למשבר קשה בחיי.  כבעלת תואר שני בפסיכולוגיה קלינית ומוסמכת בפסיכותרפיה ובמיינדפולנס, פניתי, לקולגות ומתקשרים, כדי למצוא איזשהו רוגע ונחמה בתוך הכאוס שהרגשתי, אבל כל אחד ואחת מהם פירש את המצב שלי בדרך אחרת, והבלבול שהרגשתי רק התעצם.

זו הייתה נקודת המפנה.

הרגשתי פתאום חיבור לרגע ההוא לפני 12 שנים. הבנתי שזה הזמן לפנות לעצמי לקבלת תשובות.

להפתעתי, הן החלו לזרום ונשמעו לגמרי אחרת מהשיח הרגיל שלי עם עצמי. הן היו מנוסחות בסגנון אחר. הייתה להן בהירות יוצאת דופן וראייה רחבה ועמוקה של המציאות. הבנתי שאני משוחחת עם גורם חדש, אבל עדיין לא ידעתי עם מי

ואז ריגשה אותי ההבנה: אני מדברת עם הנשמה שלי. חזרתי לשני הלבבות המחוברים באינסוף.

 

מ- IQ ל- SQ - אינטיליגנציית נשמה

מאז, אני מלמדת את התהליך Connection- חיבור להדרכה הפנימית, בקליניקה שלי ונוכחת באהבה כיצד הוא מחולל שינוי בחיי התלמידים/ות שלי.

בעבר דובר רבות על אינטליגנציה קוגניטיבית ורגשית. בשדה הטיפול, מבינים היום גם את חשיבות האינטליגנציה הגופנית. כעת, הגיע הזמן לדבר על אינטליגנציה נוספת- SQ אינטליגנציית נשמה: ידע ואיכויות הטבועים בנו. היא נובעת מתוכנו כאשר אנו מתכוונות אליה וקשובים לה והיא אינה תלוית תרבות או חינוך.

חיבור לנשמה.jpeg

הטבע האמיתי שלנו מחכה להתגלות במלואו. החיבור לנשמה הוא אחד מאבני הדרך שיאפשרו את זה. " אילת דה פיצ'וטו"

טובים מהיסוד

 

 

לא סתם נכנסה המילה: 'נשמה' לסלנג. גם אם לא תמיד אומרים אותה במודע, היא מביאה איתה איכויות של רכות, אהבה ואכפתיות.  הגיע הזמן שנהיה עם החיבור לנשמה גם במודע.

בספרו 'המין האנושי-היסטוריה של תקווה', ההיסטוריון ההולנדי רוטחר ברחמן נותן דוגמאות היסטוריות והוכחות מחקריות, שבני ובנות אנוש הם טובים. המערכות הגדולות הן אלה שמוציאות את הרוע.

"זה ספר על רעיון רדיקלי... רעיון שכמעט כל ענפי המדע נותנים לו תוקף. רעיון שמקבל חיזוק מהאבולוציה ואישור מחיי היומיום. רעיון מהותי כל כך לטבע האדם שלא מבחינים בו....רוב הא.נשים...הגונים."

הוא מצטט את צ'כוב: "האדם יהיה טוב יותר אם נראה לו את טבעו."

הטבע האמיתי שלנו מחכה להתגלות במלואו. החיבור לנשמה הוא אחד מאבני הדרך שיאפשרו את זה.

 

 

מהו מעמד הנשמה?

 

.יצאתי לבדוק כיצד חוות את ההתעוררות הזאת נשות מקצוע אחרות בתחום הטיפול

פרופ' עפרה מייזלס מהפקולטה לחינוך באוניברסיטת חיפה, ראש המרכז הרב-אוניברסיטאי לחקר וטיפוח רוח האדם (בהקמה) 

".מהי נשמה עבורך - "נשמה היא ליבת הקיום הנצחית של כל דבר, כולל בני אדם

מתי נחשפת לחיבור הזה - "הכניסה שלי לתחום הרוח הייתה אחרי שהבן שלי, שהיה בן 22, נהרג בתאונת דרכים. היו לי שאלות נוקבות. זה פתח את היכולת שלי לחיבור ולקבלת תשובות

איך את חווה את החיבור לנשמה ביום יום - "אני צריכה לעצור ולהקשיב. כך חוויה, ידיעה או מידע מגיעים אלי. התהליך יכול להיות קצר או ארוך. תלוי בנסיבות

פרופ' מייזלס הקימה באוניברסיטת חיפה מסלול פסיכותרפיה אינטגרטיבית המשלבת גוף, נפש, רוח. לפיה, ההיבט הרוחני קריטי לטיפול

"חשוב לתת לנושא הזה לגיטימציה. זו חובה של כל מטפל.ת ללא קשר לתפיסות שלו.ה. זה לא אתי לא לדבר על כך. מחקרים מראים שעבור כ-70 אחוזים מהא.נשים נושא הרוחניות, אם זה כדת מאורגנת או כרוחניות עצמאית, הוא נושא חשוב וכך גם לרוב הא.נשים שמגיעים לטיפול. חשוב מאוד שאת מלמדת א.נשים להקשיב לעצמן.ם: לזהות את הקול של ההדרכה ולבטוח בו

תודה! הרבה פעמים שואלים אותי: איך נדע אם התשובה באה מהנשמה או מהנפש. מצאתי שאם התשובה ממלאת אותך בתחושה של שקט ובטחון היא מהנשמה. יש הבדל בין אינטואיציה שהיא שילוב של ניסיון והיגיון לבין נשמה שהיא מעבר לניסיון ולהיגיון

עפרה - "מחקרים שעשיתי מראים שהרבה עוברים את השלב הזה. כאשר אנחנו לומדות את עצמנו- סימנים פנימיים: גופניים ונפשיים, מתאפשר לנו חיבור מדויק ושימושי לנשמה

איילת דה פיצ'וטו.jpeg

"בתהליך, שייקח שנים רבות, נעדן תפיסות חומריות. גם הגוף יתעדן. הוא לא יהיה כל כך פיזי. תיווצר רמה אנושית חדשה של יציאה מהתניות הישרדותיות." דפנה רוזנשטוק, מורה רוחנית

דפנה רוזנשטוק, מורה רוחנית, איך את משלבת את נושא הנשמה בעבודה?

"בכל בוקר אני טובלת את התודעה שלי בכוונה נכונה, מתכווננת לשלום, יוצרת בתוכי מוטיבציה חזקה לשלום וזה קורה. גם כשאני מקבלת לתקשור אני מבקשת להביא שלום, שקט, תובנה ובהירות."

אחד הנושאים הנפוצים שעולים בטיפול הוא הקרב שלנו מול עצמנו: הלקאה עצמית, שנאה, כעס על עצמנו. לאחר שלומדים להרגיע את הגוף-נפש, אפשר לפנות לנשמה. היא מאפשרת לנו לחוות את עצמנו בצורה אחרת.

"הגוף הוא אכן הבסיס להגיע לחיבור לנשמה. אדם, מכווץ, לא גמיש, לא מתפשר ועם תפישת עצמי חזקה, לא מוכן עדיין לעליית נשמה. לזה אני מקדישה את חיי. לפתוח כל כיווץ ולזהות. להיות מיינד-פול ולא מיינד-לס. אני מזהה דפוסים: עכשיו אני פוחדת, מרגישה לבד. אני לא באינטגרציה עם החיים. זה קריטי וזה שלב ארוך, לעבור מאינסטינקטים של ויכוח ופחדים לאמון ולאור. העבודה מתחילה עם עצמי: לפתוח ולשחרר התנגדויות לעצמי, כאבים בתוכי ועם הא.נשים הכי קרובים אלי: בן.ת זוג, ילדים, הורים. זה החלק הכי קשה, לעבוד על נדיבות, כבוד עם קידה עמוקה, סלחנות, חמלה, סבלנות ואהבה כנה. בשלב הזה מגיעה הברכה: אני רוצה משהו והוא קורה. אנחנו הופכות להילריות. זה הפוטנציאל של כולנו."

אני רואה את ההתרחבות לתודעת נשמה כאינטליגנציה חדשה. יותר ויותר מדברים על הממד הקוונטי שבו נמצאת הנשמה: מעבר למרחב ולזמן הפיזי. האם נתקלת בזה ולאן לדעתך כל זה יתפתח.

"בתהליך, שייקח שנים רבות, נעדן תפיסות חומריות. גם הגוף יתעדן. הוא לא יהיה כל כך פיזי. תיווצר רמה אנושית חדשה של יציאה מהתניות הישרדותיות. ננסוק מעל הנפש ונכיר ממדים של נשמה. הרוחניות היא היכולת לראות מעבר לדברים. כבר היום אנשים מדברים יותר בשפה של רגשות, של מיינדפולנס. רואים את זה גם במגמת קיימות. קוראים תיגר על בזבזנות, על החיבור בין אושר לבין צרכנות. הממד הפיזי מאוד מוגבל באושר שהוא יכול לתת לנו. העונג תלוי במערכות יחסים, בהכרת תודה, בצפייה בשקיעה. ההבנה שאני אור, מתכתבת עם התפיסה הקוונטית. אנחנו יכולות להיות בכל מקום בו זמנית. את יכולה להתמקד באדם שנמצא רחוק ממך והוא ירגיש אותך. יש לנו גוף אנרגטי חזק, לא פחות מגוף פיזי."

בספר 'אדל' של יוכי ברנדס, מסופר שלאחר שנים בהן הבעל שם טוב חווה ולימד 'עליית נשמה', הוא הבין שמשיח הוא מצב תודעה. לאחר מותו בתו אדל, אומרת, "ימות המשיח יגיעו כאשר כל אדם ואשה יתחברו לנשמה שלהן.ם...יקום דור שיאהב תפילות מעמקי הלב ולא דקלומים. דור שיאהב נשמה אישית ולא צייתנות של עדר."

 

כולנו מחוברות.ים מעלה כמו שעובר מחובר לאימו, אבל מכיוון שהחיבור הזה בלתי נראה, הוא לא תמיד נגיש לנו. לרוב אנחנו פועלות.ים מתוך הגוף-נפש. מצאתי שהישיבה למדיטציה בכל בוקר עוזרת לי לשמור על החיבור הזה.

"לכולנו יש את היכולת הזאת ואנחנו חוסמים אותה, כי יש לנו פחדים והתניות".

דר' סיגל בן דוד, פסיכולוגית קלינית, מה היא הנשמה עבורך: "הנשמה היא ההיבט העל זמני, האינסופי שלי. אנרגיה ראשונית וטהורה שמתגלמת במלבושים אנושיים שונים בגלגולי החיים. היא אהבה, החלקיק האלוהי שבי ובכל אחד.ת."

מה מאפשר לך להתחבר לנשמה: "אני מתחברת לנשמה דרך כוונה. התכווננות מדיטטיבית אל תדר הנשמה".

את משלבת את החיבור לנשמה בעבודה: "אני מטפלת בדרך המחברת גוף, נפש ונשמה. טיפול פסיכולוגי מורחב הכולל גם כלים של ריפוי אנרגטי ומדיטציה מתוך חיבור אל הנשמה של המטופל.ת ואל הנשמה שלי. כך ניתנים לנו הנחיה, מידע וריפוי. אני משתמשת ביכולות המקצועיות שלי כפסיכולוגית קלינית כדי להטמיע, ללוות ולאפשר תהליכים".

לאן לדעתך יתפתח נושא הנשמה: "החיבור גוף-נפש ונשמה עוזר לנו לדעת מי אנחנו ואיך להוביל את עצמנו. זה תומך בשחרור תבניות ופחדים ובהגשמת הייעוד. זו כבר סיבה טובה להתחבר אל הנשמה. נראה שהאנושות צועדת לקראת עליה בתדר ויצירה של משהו חדש."

נויה, יועצת שיווק, תוכן ותקשורת שיווקית, תלמידת Connection - מה היא הנשמה עבורך.

"הנשמה היא החברה הכי טובה שלי. היא היכולת לקבל החלטות, מקור לידע, לאמת. החיבור הזה עוזר לי ברגעים קשים. הוא נותן מענה לתחושת הבדידות והתלישות שנוצרת לפעמים. גם כשאני בחדר מלא אנשים, אני לא תמיד מרגישה מחוברת. אני יודעת לשחק את המשחק ולהסתיר. כשאני פונה לחיבור הזה אני לא לבד."

איך את חווה את החיבור ביום יום? "אני מתייעצת איתה. לדוגמא, שאלתי מה יביא לי שלווה וקבלתי תשובה שהפתיע אותי. חשבתי שהתשובה תהיה זוגיות, נסיעות לחו"ל, מופעים, ולא, התשובה הייתה: לצאת לטבע בכל עונות השנה.

בפעם אחרת, כשחבר אהוב חלה ולא ענה לאף אחד במשך עשרה ימים, בקשתי הדרכה מהנשמה. קבלתי את המלים: נשימה, נשמה, 8 פעמים. כתבתי לו אותן. הרגשתי שיחד איתן אני ממש מנשימה אותו. להודעה הזו הוא ענה. אחר כך סיפרו לי שמצבו השתפר. אולי היה לי חלק בזה."

%25D7%2591%25D7%25A1%25D7%2598%25D7%2595%25D7%2593%25D7%2599%25D7%2595%2520(1)_edited_edit

"איך נדע אם התשובה באה מהנשמה או מהנפש? מצאתי שאם התשובה ממלאת אותך בתחושה של שקט ובטחון היא מהנשמה. יש הבדל בין אינטואיציה שהיא שילוב של ניסיון והיגיון לבין נשמה שהיא מעבר לניסיון ולהיגיון. " אילת דה פיצ'וטו

על הכותבת: אילת דה פיצ'וטו בעלת תואר שני בפסיכולוגיה קלינית, מוסמכת בפסיכותרפיה, מוסמכת בחוויה הסומטית, בין השאר עם מפתח השיטה דוקטור פיטר לוין, באי.אם.די.אר ובקונסטלציה משפחתית

לימודים רוחניים בטוקיו עם הסופר והמרצה ניל דונאלד וולש, בהונג קונג עם מורה בודהיסטית ועם מורה בהודו. עבדה כמטפלת בקליפורניה, טוקיו והונג קונג. בשנים האחרונות מטפלת ומלמדת בארץ ובאירופה

.לאחרונה הוציאה ספר ילדים בשם 'המפתח של דניאל' המלמד ילדים.ות בגילאי 5 עד 13 ואת הבוגרים.ות שאיתם, את גישת המיינדפולנס

<<<הצטרפו אליי למסע מרתק אל תוך הנשמה שלכם- <<<לינק להרשמה ומידע על הסדנה 

bottom of page